Seria: Karty Historii

Historia nie do uwierzenia
Seria książek historycznych prowadzona wspólnie z wydawnictwem PWN. Przedstawia nieprawdopodobne, a jednak prawdziwe historie. Los bohatera-autora relacji, z pozoru wyjątkowy, niekiedy okazuje się wspólny dla wielu innych ludzi postawionych w podobnej sytuacji.
W serii Karty historii znajdują się książki historyczne, których akcja toczy się między innymi w okupowanej Warszawie, jak w Uciekinierze Józefa Makowskiego, w oblężonym Leningradzie, jak we wspomnieniach Olgi Bergholc, Lidii Ginzburg czy Jeleny Koczyny, na Rzeszowszczyźnie – w Egzekutorze Stefana Dąmbskiego, czy na Ziemiach Zachodnich, jak w Osadnikach czy w Łowcy Zbigniewa Lubienieckiego.
Wśród świadectw wydawnictwa Ośrodka KARTA znajdują się wspomnienia wojenne, jak żołnierza Armii Czerwonej – Nikołaja Nikulina, po wojnie – historyka sztuki i pracownika Ermitażu, czy przedwojenne, jak historia sportowca i dziennikarza Iwana Sołoniewicza, sowieckiego więźnia i uciekiniera. Jego Rosja w łagrze wydawana była już w latach 30. w wydawnictwach emigracyjnych w języku francuskim, rosyjskim, polskim, niemieckim.