„Karta” dostępna jest w księgarni Ośrodka KARTA oraz w salonach prasowych.

„Karta” 62/2010

Cena:

14.00  z VAT

temat numeru

Anglicy w Sowietach – relacja Tamary Sołoniewicz
W 1926 roku na specjalne zaproszenie przyjechała do ZSRR delegacja górników angielskich — działaczy związkowych. Tamara Sołoniewicz jako tłumaczka podróżowała z Brytyjczykami po kraju, pokazując, jak wspaniale żyje się tam klasie robotniczej. Prezentujemy jej wspomnienia i album zdjęć z podróży. Komentarzem opatrzyła je Agnieszka Knyt.

w numerze także:

Wysiedlenia z Zamojszczyzny (1942–43)
W czasie II wojny światowej Zamojszczyzna stała się eksperymentalnym terenem specjalnego niemieckiego osadnictwa. Przedstawiamy wybór z dokumentów ukazujących cele i mechanizmy akcji, relacje z wysiedleń Wielączy, wsi pod Szczebrzeszynem oraz tekst Zygmunta Klukowskiego.

Z Peerelu w „Solidarność”
W latach 60. i 70. Krzysztof Jagielski jako marynarz poznaje, czym jest życie na Zachodzie. W sierpniu 1980 staje na czele strajku w Polskich Liniach Oceanicznych w Szczecinie.
Oparłem się o stół i krzyknąłem raz jeszcze: — Strajkujemy czy nie? Głosujmy! […] Las rąk. Nie trzeba było liczyć. Większość za strajkiem. Oparłem się o ścianę. Moja rola skończona, pomyślałem. […] Siedziałem wyczerpany przy pustym stole prezydialnym w cichej, zalanej słońcem sali i nagle uświadomiłem sobie, że zostałem przewodniczącym Komitetu Strajkowego. Wpadłem w panikę. Co ja mam robić?

Jan Nowak-Jeziorański o Polsce
Wybór z tekstów i wypowiedzi Jana Nowaka-Jeziorańskiego — człowieka przez całe życie zaangażowanego w sprawę polską. Z perspektywy żołnierza, emisariusza AK, redaktora radiowego, dyrektora Radia Wolna Europa i działacza emigracyjnego komentuje polską rzeczywistość.

Kandydaci – samorządność w dobie PRL
Przedstawiamy fotografie i sylwetki wybranych kandydatów na reprezentantów władz lokalnych: sołtysów, radnych czy przodujących. Komentarzem opatrzył Łukasz Bertram.

Rozmowa z prof. Hanną Świdą-Ziembą o dziedzictwie Peerelu
W “Karcie” 58, 59 i 61 w rozmowach z ekspertami szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, jakie zadania związane z historią XX wieku stoją przed państwem polskim. Spośród głównych obszarów polskiej polityki historycznej wybraliśmy relacje z Ukrainą i Niemcami oraz potrzebę imiennego udokumentowania represji na polskich obywatel. Hannę Świdę-Ziembę pytamy o obecność doświadczenia Peerelu w dzisiejszej świadomości Polaków.

Polsko-szwedzka dyskusja o dzisiejszym postrzeganiu Holokaustu
Czym są dzisiaj wycieczki do miejsc pamięci o Zagładzie?

Poprzednie numery Karty

Co znajdziesz w naszej księgarni? Karta 119/2024 Karta 118/2024 Karta 117/2023 Karta 116/2023 Karta 115/2023
promo

Koszt wysyłki: InPost Paczkomat 24/7 (darmowa wysyłka)

Kup e-booka

Zaprenumeruj