Seria: Świadectwa XX wiek

Historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej
Polska i europejska literatura faktu XX wieku. Głosy uczestników i świadków najważniejszych wydarzeń i procesów społecznych ubiegłego stulecia. Opowieści, które pozwalają zrozumieć najnowszą historię Polski oraz jej bliskich i dalszych sąsiadów.
Wśród książek historycznych tej serii znajdują się świadectwa polskie, rosyjskie, niemieckie – zapisy ze środka takich wydarzeń, jak rewolucja 1905 roku w rosyjskich Kimrach, opisana w książce Niepodległość socjalisty Adama Uziembły, jak wydarzenia z okresu I wojny światowej w Wilnie – spisane przez Michała Römera, czy doświadczenie kobiecego obozu Ravensbrück, opowiedziane przez Anję Lundholm w książce Wrota piekieł, nominowanej w 1974 roku do Nagrody Nobla.
Świadectwa wydawnictwa Ośrodka KARTA stanowią też źródło wiedzy o Polsce lat 50./60., opisanej w Dziennikach Jerzego Zawieyskiego – dramaturga, pisarza, o Polsce lat 60./70., opisanej w Dziennikach Wiktora Woroszylskiego – poety, redaktora „Zapisu”, czy o transformacji ustrojowej lat 80. i 90., której świadectwo można odnaleźć w tekstach Jacka Kuronia, zebranych w tomie Taki upór.

Jesienią 2018 seria otrzymała prestiżową nagrodę KLIO (nagroda Porozumienia Wydawców Książki Historycznej) w kategorii edytorskiej.