Oś czasu
  • 1939-1945
Świadectwa

Koordynacja: Agnieszka Kudełka
Redakcja: Hanna Antos
Projekt graficzny, skład: rzeczyobrazkowe.pl
Warszawa 2016, wydanie I
Oprawa miękka, 36 stron
Wydawca: Ośrodek KARTA
Partner projektu: Claudy Stiftung
ISBN 978-83-64476-70-9

Projekt „Polscy więźniowie podobozu koncentracyjnego Katzbach w Zakładach Adlera. Niemiecko-polska publikacja i dyskusje plenarne w Warszawie i we Frankfurcie nad Menem” jest realizowany w ramach programu „Praca przymusowa i zapomniane ofiary” finansowanego przez Fundację „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość”.

evz_off_co_d_hd_s

Z serii: Poza seriami

Katzbach – obóz widmo (tylko wydanie cyfrowe)

Powstańcy warszawscy w Zakładach Adlera we Frankfurcie nad Menem 1944–45

Cena:

0.00  z VAT

Opis książki

Katzbach – ta nazwa w Polsce nie mówi już nic. Niemal nikt nie wie, że Zakłady Adlera w centrum Frankfurtu nad Menem przez kilka ostatnich miesięcy II wojny światowej były miejscem gehenny dla wielu powstańców warszawskich, przewiezionych tam po upadku Powstania – do pracy w nieludzkich, wyniszczających warunkach. Z ponad 1600 więźniów obozu, głównie Polaków, przeżyło go zaledwie kilkudziesięciu. Publikacja, przygotowana na podstawie nagranych przez Joannę Vincenz rozmów z ostatnimi świadkami, opisuje drogę powstańców warszawskich z pokonanej stolicy przez kolejne obozy koncentracyjne w Niemczech – aż po piekło przymusowej pracy i walki o przeżycie w Zakładach Adlera. Jest punktem wyjścia polsko-niemieckiego dialogu dotyczącego tego miejsca i przełamuje milczenie o nim.

Inne z serii: Poza seriami

Ruch społeczny III RP Cmentarz żywych i umarłych Akces. Polska droga do NATO 1989–1999 Exodus. Losy Polaków w Rumunii 1939–1945 Brzydkie wyrazy. List 34 w świadectwach Ja, piszący o tym… Czego nie pamiętamy Волинь 1943 – апогей Polacy na Wschodzie Planista Wołyń 1943 – apogeum Wilno 1915. Dzień po dniu Decyzje „Bora”

Zobacz wszystkie...

promo
Pobierz za darmo