Kategoria: Albumy
Historia w obiektywie fotografów
Kompozycje unikatowych fotografii archiwalnych i tekstów źródłowych, pozwalające zobaczyć i zrozumieć wybrane zjawiska lub momenty historyczne. W albumach historycznych dzięki zdjęciom i ilustracjom z epoki czytelnik ma okazję wczuć się w atmosferę danego czasu, teksty pomagają uchwycić ówczesny sposób postrzegania rzeczywistości.
Album historyczny plus metoda montażu pokazują w szerokiej perspektywie obiektywne ujęcie tematu, są zestawieniem tekstów źródłowych i obrazu, jak Rok 1968. Środek Peerelu, Solidarność 1980–81. Karnawał z wyrokiem, czy Upadek Peerelu. 1986–1989.
Wśród polskich fotografów czytelnicy odnajdą m.in. nazwisko Jerzego Konrada Maciejewskiego, którego fotografie pokazywane były na przełomie listopada i grudnia 2016 w warszawskiej Galerii Kordegarda oraz Ireny Jarosińskiej – jednej z pierwszych w Polsce kobiet fotoreporterek. Album wydawnictwa Ośrodka KARTA Irena Jarosińska. Pismo obrazkowe w 2013 roku otrzymał nominację w konkursie na Najlepszą Książkę Roku „Pióro Fredry”. Na zdjęciach Jarosińskiej przewijają się poeci, malarze, aktorzy i muzycy: Sławomir Mrożek, Henryk Stażewski, Miron Białoszewski, Kalina Jędrusik, Krzysztof Komeda.
Z zagranicznych artystów na uwagę zasługuje amerykański fotograf Julien Bryan, którego zdjęcia zostały opublikowane w albumie historycznym Kolory wojny. Oblężenie Warszawy w barwnej fotografii Juliena Bryana – wydanym wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej. Wystawę zdjęć Juliena Bryana pt. Amerykanin w Warszawie w warszawskim Domu Spotkań z Historią w listopadzie 2010 roku odwiedzały tysiące osób.
W albumie historycznym Legioniści Piłsudskiego zaprezentowano około 300 fotografii żołnierzy, które wzbogacono o relacje osobiste. W albumach z cyklu „Historie obrazkowe” przedstawiono środowiska przedwojennych sportowców: cyklistów, wodniaków, piłkarzy poprzez liczne fotografie archiwalne i ikonografię z epoki, zaopatrzone w krótkie teksty źródłowe.