Oś czasu
  • 1939-1945
  • 1945-1956
WspomnieniaŚwiadectwa

Wydawca: Ośrodek KARTA i Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia

Wybrała i opracowała Agnieszka Knyt

Na podstawie rozmów nagranych przez Tomasza Gleba, Wiesława Krasnodębskiego i Małgorzatę Strasz

Koordynatorka projektu ze strony FOK: Agnieszka Knyt
Koordynator projektu ze strony CPRDiP: Maciej Wyrwa
Redakcja: Hanna Antos
Projekt graficzny, skład: Agnieszka Warda
Kwerenda zdjęciowa: Ewa Kwiecińska
Przygotowanie zdjęć: Tandem Studio

Warszawa 2022, wydanie I
Oprawa twarda, 280 stron

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Z serii: Poza seriami

Bunty w łagrach

Relacje polskich więźniów Gułagu

Cena:

59.90  z VAT

Opis książki

Pierwsza antologia świadectw Polaków, którzy do sowieckich łagrów trafili po 1944 roku z powodu przynależności do podziemia niepodległościowego i zbuntowali się tam w warunkach – wydawałoby się – uniemożliwiających jakikolwiek opór. O łagrowym życiu i buncie opowiadają współorganizatorzy, uczestnicy i świadkowie powstań w łagrach Workuty, Norylska i Kingiru w 1953 i 1954 roku. Dzięki relacjom więźniów, nagrywanych jeszcze w latach 90., możemy poznać „z pierwszej ręki” historię dotąd prawie nieznaną.

Ciążyło, że mam wyrok 20 lat. Po tym, co się zobaczyło po paru miesiącach, te 20 lat nabierało strasznego wymiaru. Pół roku – myślałem – rany boskie, dopiero pół roku, co dalej?

Józef Halski (więzień łagru w Norylsku)

W życiu udało mi się dwa razy przeżyć chwilę szczęścia. Pierwszą, kiedy udało mi się zostać żołnierzem Armii Krajowej, a drugi moment szczęścia – kiedy wyszedłem z sowieckiego obozu zagłady na wolność.

Janusz Guttry (więzień łagru w Workucie)

Książka zawiera również niepublikowane dotąd fotografie więźniów z pobytu w łagrze i na zesłaniu, a także zdjęcia Tomasza Kiznego z pozostałości Gułagu z lat 90.

Inne z serii: Poza seriami

Dziewczynka z zamkniętego miasta. Wspomnienia z getta warszawskiego Ruch społeczny III RP Cmentarz żywych i umarłych Akces. Polska droga do NATO 1989–1999 Exodus. Losy Polaków w Rumunii 1939–1945 Brzydkie wyrazy. List 34 w świadectwach Ja, piszący o tym… Czego nie pamiętamy Волинь 1943 – апогей Polacy na Wschodzie Planista Wołyń 1943 – apogeum Wilno 1915. Dzień po dniu

Zobacz wszystkie...

promo

Koszt wysyłki: InPost Paczkomat 24/7 (darmowa wysyłka)

Kup e-booka