Oś czasu
  • 1914-1918
WspomnieniaŚwiadectwa

Wybór: Norbertas Venckevičius
Tłumaczenie z języka litewskiego: Jan Sienkiewicz
Warszawa 2024
Wydanie I
Wydawca: Fundacja Ośrodka KARTA
Oprawa: twarda
Stron: 232
Format: A4
ISBN 978-83-67820-00-4

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury  – państwowego funduszu celowego.

Partnerzy wydania:

Z serii: Poza seriami

Wilno 1915. Dzień po dniu

Cena:

119.90  z VAT

Opis książki

Wilno 1915 to opowieść – słowem i obrazem – o przełomowym dla miasta i jego mieszkańców momencie Wielkiej Wojny. O zachowaniu się wojska i władz rosyjskich w czasie zbliżania się do Wilna sił niemieckich, przygotowaniach do obrony, ewakuacji Rosjan i wkroczeniu Niemców, polityce okupacyjnych władz niemieckich i ciężkiej egzystencji w okupowanym mieście opowiadają sami wilnianie – Polacy i Litwini, a także żołnierze rosyjscy i niemieccy. W ich dziennikach i wspomnieniach jest powszechny niepokój, tłumy uchodźców na ulicach, gorączkowa ewakuacja carskich urzędów i pomników, bezład i naloty bombowe, krótkie interregnum, obawa przed nadchodzącymi Niemcami i pierwsze rozporządzenia władz kajzerowskich…

Unikalnym walorem książki są również ilustracje z epoki, wśród których znalazło się wiele nieznanych fotografii archiwalnych oraz ze zbiorów osób prywatnych.

Pełen opis

Decyzje „Bora” to opowieść o życiu pierwszoplanowej postaci w polskiej historii – której losy są wciąż bardzo mało znane szerszej publiczności. Każdy rozdział książki odpowiada kolejnemu etapowi życia Bora-Komorowskiego – pozwala nam poznać go jako kawalerzystę, olimpijczyka, który najpierw sam brał udział w zawodach, a potem prowadził polską drużynę hippiczną; przywódcę konspiracyjnych struktur, dowódcę powstania warszawskiego, a po wojnie ważnego polityka polskiej emigracji w Londynie.

Tadeusz Komorowski znany jest przede wszystkim jako dowódca, który wydał rozkaz do rozpoczęcia powstania warszawskiego. Autor książki Wojciech Rodak w detaliczny sposób rekonstruuje moment podjęcia tej decyzji, a także wydarzenia, które do niego doprowadziły.

Książka ta pozwala poznać Bora-Komorowskiego nie tylko jako wojskowego, polityka i dyplomatę, ale również od strony prywatnej: jako syna, męża, ojca. Dzięki szczególnej formule książki – autobiografii, biografii i montażu świadectw możemy zobaczyć życie bohatera widziane z różnych perspektyw – zarówno jego oczami, jak i rodziny, bliższych i dalszych współpracowników oraz postronnych obserwatorów. Każda z osób, której głos został przytoczony w książce, miała swoją opinię na temat „Bora” i podejmowanych przez niego decyzji – dzięki tej różnorodnej perspektywie czytelnik również może wyrobić sobie własną.

Inne z serii: Poza seriami

Dziewczynka z zamkniętego miasta Ruch społeczny III RP Cmentarz żywych i umarłych Akces. Polska droga do NATO 1989–1999 Exodus. Losy Polaków w Rumunii 1939–1945 Brzydkie wyrazy. List 34 w świadectwach Ja, piszący o tym… Czego nie pamiętamy Волинь 1943 – апогей Polacy na Wschodzie Planista Wołyń 1943 – apogeum

Zobacz wszystkie...

promo

Koszt wysyłki: InPost Paczkomat 24/7 (darmowa wysyłka)