Oś czasu
  • 1918-1939
Wspomnienia

Wydawca: Ośrodek KARTA

Tłumaczenie z języka angielskiego: Barbara z Korwin-Kamieńskich Herchenreder

Redakcja: Anna Richter

Opracowanie graficzne: rzeczyobrazkowe

Warszawa 2020, wydanie I

Okładka twarda, s. 288 + 16 stron wkładek zdjęciowych

ISBN 978-83-65979-99-5

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa
Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach
objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych

Projekt wspierany przez firmę Raytheon Technologies

Raytheon Technologies wspiera promowanie wiedzy historycznej, zwłaszcza w aspekcie stosunków polsko-amerykańskich. Od 2017 roku stypendia ufundowane przez Raytheon Technologies na rzecz Stowarzyszenia Rodzin Poległych Żołnierzy „Pamięć i Przyszłość” mają za patrona Meriana C. Coopera, pilota Eskadry i scenarzystę.

Patron medialny:


Z serii: Poza seriami

Skrzydła nad Polską

7 Eskadra Myśliwska im. Tadeusza Kościuszki

Kenneth Malcolm Murray

Cena:

29.90  z VAT

Opis książki

Pełna pasji i przygód opowieść o honorze, odwadze i walce za wspólną sprawę. Śmiały, piękny literacko zapis działań bojowych 7 Eskadry Myśliwskiej podczas wojny polsko-bolszewickiej. Książka opowiada m.in. o wyprawie na Kijów oraz o zmaganiach z armią Budionnego.

W Eskadrze w latach 1919–20 służyło 21 ochotników amerykańskich, którzy chcieli w ten sposób spłacić „dług honorowy” za walkę Kościuszki i Pułaskiego w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Historię niezwykłej Eskadry relacjonuje w wyjątkowy sposób jeden z jej lotników – Amerykanin Kenneth Malcolm Murray. Jego opowieść, opublikowana po angielsku w 1932 roku, po raz pierwszy ukazuje się w polskim tłumaczeniu.

„Polski wywiad przechwycił radiogram od generała Budionnego, nadany przez ruchomą radiostację sowieckiej XII Armii, skierowany do sztabu głównego w Moskwie z żądaniem, aby przydzielono mu jednostkę lotniczą oraz by podwoić do 25 tysięcy rubli nagrodę za każdego złapanego amerykańskiego pilota, nieważne – żywego czy martwego.
– Cholera! – zaśmiał się niepohamowany jak zawsze Rory. – Jak tak dalej będą podwyższać stawkę, gotów jestem sam sobie odciąć głowę i osobiście im zanieść, aby odebrać nagrodę! […]
Rorison pierwszy napotkał jeźdźców. […] Kozacy rozpierzchli się, ale rozwścieczony pilot ruszył w pościg za nimi i wystrzelał wszystkich – jak muchy padali z siodeł. Potem zawrócił i popędził z powrotem do Koziatyna, aby złożyć tam wstrząsający raport”.

Kenneth Malcolm Murray

Inne z serii: Poza seriami

Ruch społeczny III RP Cmentarz żywych i umarłych Akces. Polska droga do NATO 1989–1999 Exodus. Losy Polaków w Rumunii 1939–1945 Brzydkie wyrazy. List 34 w świadectwach Ja, piszący o tym… Czego nie pamiętamy Волинь 1943 – апогей Polacy na Wschodzie Planista Wołyń 1943 – apogeum Wilno 1915. Dzień po dniu Decyzje „Bora”

Zobacz wszystkie...

promo

Koszt wysyłki: InPost Paczkomat 24/7 (darmowa wysyłka)

Kup e-booka