Oś czasu
  • 1956-1989
  • Po 1989
WspomnieniaŚwiadectwa

Tytuł oryginału: „Flykten till Marstrand”, Bokförlaget Korpen, Göteborg, 2020
Ze szwedzkiego przełożył: Mariusz Kalinowski
Redakcja: Hanna Antos
Projekt okładki: RzeczyObrazkowe
Opracowanie graficzne: David Karlsson
Skład: Tandem Studio

Wydanie I, Warszawa 2022
ISBN 978-83-66707-68-9
oprawa miękka, 177 stron

Książkę wydano dzięki dofinansowaniu Swedish Arts Council oraz Fund for Central & East European Book Projects, Amsterdam

Z serii: Poza seriami

Ucieczka na Marstrand

Anna Grinzweig Jacobsson

Cena:

34.90  z VAT

Opis książki

W listopadzie 1969 około dwustu Polaków żydowskiego pochodzenia trafiło na skalistą wysepkę Marstrand na zachodnim wybrzeżu Szwecji, by w czasie zimowego półrocza mieszkać tam i uczyć się szwedzkiego. Niektórzy z nich przeżyli Zagładę, inni zaś dorastali w powojennej Polsce, czasami nieświadomi swoich żydowskich korzeni. 1968 był rokiem, który zmienił w ich życiu wszystko.

Sześcioletnia Anna Grinzweig była jedną z osób, które znalazły się w Szwecji. Była jednak zbyt mała, by zachować wspomnienia z tamtego czasu. Po pięćdziesięciu latach, chcąc poznać własną historię, spotyka się z tymi, którzy razem z nią byli wtedy na Marstrandzie, a owocem tego jest wielogłosowy kolaż wspomnień tych, którzy wtedy wyjechali z Polski, jak i tych, którzy przyjmowali polskich Żydów w Szwecji. „Ucieczka na Marstrand” przybliża również tło polityczne roku 1968 i zaangażowanie ambasady Szwecji w Warszawie oraz szwedzkiego ambasadora w pomoc polskim Żydom w emigracji. To żywa opowieść o zdarzeniach historycznych ściśle powiązanych z teraźniejszością. Bogato ilustrowana zdjęciami archiwalnymi i współcześnie wykonanymi fotografiami jej bohaterów. 

Tak trzeba opowiadać bolesną historię! Bez sentymentów – ale z mocnymi szczegółami i wyczuleniem na absurdy. Przez intymne świadectwa, ale i z chłodnym spojrzeniem historyka na działania decydentów.

Maciej Zaremba Bielawski

Anna Grinzweig Jacobsson urodziła się w 1963 roku we Wrocławiu. Jest doktorem fizyki, prowadzi stowarzyszenie kulturalne Salon Żydowski w Göteborgu. Wydana w 2020 roku w Szwecji „Ucieczka na Marstrand”, na którą składają się własne wspomnienia i relacje innych emigrantów, to jej debiut pisarski.

Ze szwedzkiego przełożył Mariusz Kalinowski.

Inne z serii: Poza seriami

Dziewczynka z zamkniętego miasta Ruch społeczny III RP Cmentarz żywych i umarłych Akces. Polska droga do NATO 1989–1999 Exodus. Losy Polaków w Rumunii 1939–1945 Brzydkie wyrazy. List 34 w świadectwach Ja, piszący o tym… Czego nie pamiętamy Волинь 1943 – апогей Polacy na Wschodzie Planista Wołyń 1943 – apogeum Wilno 1915. Dzień po dniu

Zobacz wszystkie...

promo

Koszt wysyłki: InPost Paczkomat 24/7 (darmowa wysyłka)

Kup e-booka