Kategoria: Listy

Historia rozpisana na dwa głosy
Korespondencja – specyficzna forma utrwalania historycznej rzeczywistości. Zapisy osobiste, będące jednocześnie dialogiem między dwiema osobami. Dwa miejsca, dwie strony, dwa punkty widzenia.
Osobista korespondencja Gai i Jacka Kuroniów – wybór ponad 400 listów opublikowanych w książce wydawnictwa Ośrodka KARTA – Listy jak dotyk – to unikatowe świadectwo literatury faktu z okresu Peerelu. Całość korespondencji dokumentującej doświadczenie blisko 10-letniej rozłąki opozycjonisty i jego żony przechowywana jest w Archiwum Ośrodka KARTA.
W ofercie wydawnictwa znajdują się również listy, które złożyły się na antologię tekstów norweskiej literatury faktu w publikacji Droga na północ. Znajdują się w niej listy Norwegów do krewnych w Stanach Zjednoczonych pisane w pierwszych dekadach XX wieku czy listy do redakcji jednego z czołowych pism feministycznych w Norwegii, dokumentujące ruch kobiecy w latach 70. i na początku lat 80. Wśród autorów listów znajduje się laureat literackiej Nagrody Nobla w 1920 roku – Knut Hamsun, jeden z najwybitniejszych norweskich pisarzy. Odbiorcami jego listów – pisanych w latach 30. – są dzieci Hamsuna, redaktorzy lokalnych norweskich gazet, norwescy artyści, pisarze, politycy.