Kategoria: Wspomnienia

Historia widziana oczami jednostki
Indywidualne zapisy wspomnieniowe, opowieści o losach rozgrywających się w różnych momentach XX wieku – zawsze spisywane przez bohatera zdarzeń, subiektywne, ale ukazujące rzeczywiste podglebie procesów historycznych.
Historie ludzkie z różnych stron świata – z dużych miast europejskich (Warszawa, Mińsk, Moskwa, Hamburg), ale też z lokalnych mniejszych miejscowości (Wołomin, Otwock), dokumentujące losy zamieszkujących je społeczności.
Wśród autorów literatury faktu wydawnictwa Ośrodka KARTA są między innymi działacze rosyjskiego ruchu dysydenckiego jak autor bestsellerowych Moich zeznań – Anatolij Marczenko czy autor Dysydentów Aleksander Podrabinek, dziś niezależny dziennikarz, obrońca praw człowieka w Rosji, którego wizyta w marcu 2017 w Polsce miała szeroki oddźwięk medialny. Na kartach jego wspomnień pojawiają się między innymi: Andriej Sacharow, Aleksander Sołżenicyn czy Aleksander Zinowjew.
W ofercie wydawnictwa Ośrodka KARTA znajdują się książki historyczne nominowane i nagradzane w konkursach, jak wspomnienia Henryka Schönkera – wyróżnione jedną z Nagród Historycznych POLITYKI 2006, jak wspomnienia wojenne Heinza Hegera z nagrodą internautów w plebiscycie na najlepszą książkę historyczną „Historia zebrana” 2016, czy jak nominowany w 2014 roku w konkursie na „Najlepszą polską książkę 25-lecia” Egzekutor Stefana Dąmbskiego, który chwilę po debiucie trafił na listę bestsellerów „Empiku”.