12 grudnia (poniedziałek), godz. 18.00
Teatr Polski, Warszawa
W 25. rocznicę rozwiązania na terenie Białorusi Związku Sowieckiego i 20. rocznicę wydarzeń, po których powstała białoruska Karta ’97, Ośrodek KARTA, TV „Biełsat” i Teatr Polski w Warszawie zapraszają na debatę: Co dalej z Białorusią?
Punktem wyjścia do dyskusji będzie książka Andreja Sannikowa “Białoruska ruletka. Opozycyjny kandydat na prezydenta o walce z dyktaturą”, która ukaże się tego dnia nakładem Ośrodka KARTA. Fragmenty książki przeczyta Andrzej Seweryn, Dyrektor Teatru Polskiego.
W rozmowie udział wezmą:
- Andrej Sannikau – niezależny kandydat w wyborach prezydenckich 2010, inicjator Karty ’97;
- prof. Stanisłau Szuszkiewicz – głowa państwa białoruskiego w chwili odzyskiwania niepodległości;
- Andrzej Poczobut – dziennikarz, działacz mniejszości polskiej na Białorusi;
- Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”;
- Witold Jurasz – dyplomata (były charge d’affaires RP na Białorusi), prezes Ośrodka Analiz Strategicznych;
- Zbigniew Gluza – prezes Ośrodka KARTA.
Spotkanie poprowadzi Agnieszka Romaszewska-Guzy, dyrektorka TV „Biełsat”.
Po dyskusji zapraszamy na minikoncert białoruskiego muzyka, Pawła Arakeliana.
“Białoruska ruletka. Opozycyjny kandydat na prezydenta o walce z dyktaturą” to relacja o dzisiejszej Białorusi, zdominowanej przez brutalny reżim, który przed światem odgrywa spektakl pozorowanej demokracji.
Swietłana Aleksijewicz – laureatka literackiej Nagrody Nobla
– Jest to książka bezcenna dla historii i z pewnością najlepsza rzecz o czasach Łukaszenki, jaka została u nas napisana. Najbardziej wstrząsnęła mną galeria oprawców, szczerze przekonanych, że są ludźmi.
Tom Stoppard – dramaturg, pisarz, zdobywca Oscara
– Książka jest znakomicie skonstruowana… Wciąga, czyta się ją z ogromnym zainteresowaniem. Oczywiście dotyczy nie tylko Białorusi. To rzecz o bandytyzmie, który leży u podstaw każdej dyktatury, o tym, jak bandyci przejmują władzę na wszystkich szczeblach, od samej góry do samego dołu. To prawdziwy prezent dla demokracji, dzieło Sannikowa będzie czytane także po odejściu Łukaszenki.
Andrej Sannikau (ur. 1954) – białoruski dyplomata, polityk, działacz społeczny, uhonorowany w 2005 roku Nagrodą Brunona Kreisky’ego. Od 1997 roku międzynarodowy koordynator Karty ’97 – białoruskiej inicjatywy obywatelskiej na rzecz obrony praw człowieka. W 2010 roku wziął udział w wyborach prezydenckich na Białorusi jako kandydat opozycji. 19 grudnia 2010, podczas demonstracji w Mińsku przeciwko sfałszowaniu wyników wyborów, pobity i aresztowany. Skazany w maju 2011 na 5 lat kolonii karnej o zaostrzonym reżimie za „organizowanie masowych zamieszek”. W 2012 roku zwolniony, otrzymał azyl polityczny w Wielkiej Brytanii. W 2016 roku nominowany do Nagrody „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia.